Bir Dakikalık videolar ile yeni yerler keşfet

Frida Kahlo

“Bir ressam olarak doğdum” diyecek kadar kim olduğunun farkında ve “Bir fahişe olarak doğdum” diyecek kadar da cesur, hayatı mücadeleyle geçmiş sürrealist ressam, Frida Kahlo’nun  hikayesinin anlatıldığı filmi mutlaka izleyin.

Yaşarken değeri bilinen ender sanatçılardan biri olan tahta bacak Frida’nın 70 eserinin 50 tanesini Madonna’nın aldığını biliyormuydunuz?

Meksika’da Macar Yahudisi fotoğrafçı ile Kızılderili asıllı bir çiftin dört kız çocuğundan üçüncüsü olarak dünyaya gelmiş Frida.

6 yaşında geçirdiği çocuk felcinden dolayı Frida sağ bacağında incelme ile olmuş.Bu olaydan sonra tahta bacak Frida olmuş.

Meksika’da Tıp Eğitimi Bölümü’ne kabul edilen ilk kız öğrencilerden biri olmuş.

1925 yılında sevgilisi ile son anda yakaladıkları otobüsün tramvayla çarpışması sonucu hayatı tamamen değişmiş. Bircok kişi ölmüş fakat Frida ağır yaralı olarak kurtulmuş.

1 ay hastanede yatmış 32 ameliyat olmuş. Annesi Frida’nın kendisine bakmasından vazgeçmemesi için tavana bir ayna yaptırmış. İlk tepkisi kötü olsada, sonra bedenin resimlerini yapmış. Annesinin sürekli teşviğiyle Frida sürekli resim yapmış. Ağrılarıyla ancak bu şekilde baş edebiliyormuş. 1927 sonunda Frida yeniden yürümeye başlamış.

Meksikalı Michalangelo Diego Rivera ile ailesinin tepkilerine ragmen evlenmiş.

Frida yaşarken değeri bilinen ender sanatçılardan biri olmuş.

Picasso, Kandinsky başta olmak üzere birçok önemli isim tarafından övgüyle alınmış. Louvre Müzesi, Frida’nın “Çerçeve” adını verdiği tablosunu satın almış.

Hatta Frida’ya duyduğu hayranlıkla bilinen Madonna, onun 70 eserinin 50 tanesini satın almış.


Frida Kahlo’nun  hikayesinin anlatıldığı film kocası Diego Rivera ile olan ilişkisi üzerine.
Selma Hayek ve AntoniaBanderas’ıb başrolünü oynadığı film