Yaklaşık 300 figürü, iskelenin üzerine yatarak tek başına tamamlayan Michelangelo/Sistine Şapeli

00120 Vatican City
Muhteşem

Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’daki Sistine Şapeli. Papa IV. Sixtus için, 1477 ile 1483 yılları arasında yaptırılmış, papanın resmi ikametgâhı ve papalık seçimlerinin de yapıldığı mekân. Papa IV. Sixtus, bir grup Rönesans ressamından şapelin duvarlarını papa portreleri ve alt bölümlerini ise duvar halısı resimleri ile süslemesini istemiş.
1508 yılında Papa II. Julius, o zaman mavi olan şapelin tavanını yeniden resmetmesi için Michelangelo’yu görevlendirmiş. Kendini bir ressamdan çok heykeltıraş olarak gören Michelangelo, bu işi istemeyerek de olsa kabul etmiş. 4 yılda şapelin tavanını İncil’e göre resmetmiş hemde tek başına.
İskelenin üzerine yatarak rahatsız bir pozisyonda çalışarak yaklaşık 300 figürü Fresk denilen, kurumamış sıvının üzerine sürülerek gerçekleştirilen cok zor boya tekniği ile yapmış.

Bu fresklerin en ünlüsü ise “Adem’in Yaratılışı”nın olduğu sahne. Tanrı, Adem’e tam dokunmadan yani can vermeden hemen önce görülmekte. İncilden sahneşer yer almasına rağmen tavanda İsa görünmez fakat varlığı ima edilir.

vatikan sistina sapeli ademin yaratilisi

Sistina Şapeli, adını şapeli inşa ettiren Papa IV. Sixtus‘tan alır. İnşasına 1477 yılında başlanan şapel, 1483 yılında açılmıştır. 20,70 metre yüksekliğe, 40,93 metre uzunluğa ve 13,41 metre genişliğe sahip harikulade bir yapıdır.

Duvarların orta katında Botticelli, Perugino, Signorelli, Rosselli gibi ünlü ressamlar tarafından yapılan ve İsa ile Musa’nın hayatlarını konu alan fresk tablolar bulunuyor. Üçüncü katta ise, o zamana kadar papalık görevini üstlenmiş olan 32 papanın resimleri bulunuyor.

Sistina Şapeli’nin tavanı ise önceden gökyüzünü betimlediği için maviye boyanmış. Ancak, şapel önemli bir toplantı merkezine dönüştükten sonra tavanın, anlamları olan resimlerle değiştirilmesine karar verilmiş. O dönemlerde iyi bir heykeltıraş olarak ünlenen Michelangelo, Papa II. Julius’un ısrarları üzerine bir kontrat imzalayarak 1508 yılında şapelin tavanının boyanması işini üstlenir.

Kurumamış sıvının üzerine sürürek gerçekleştirilen boya tekniği fresk olarak adlandırılır. Michelangelo da zamanında fresk üzerine çok eser veren bir atölyede çırak olarak çalışmış, hatta atölyenin sahibinin, şapelde yaptığı çalışmalarda da çıraklık etmişti. Sahip olduğu yeteneği ile hızla ustalaşan sanatçı 1508 – 1512 yılları arasında, kendisine verilen görevi başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştir ve şapelin tavanını kutsal kitapları olan İncil’in Yaratılış kitabına göre resmetmiştir.

Yaratılış Efsanesi‘ne göre ilk sahnede Tanrı, ışığı karanlıktan ayırmış ve yaratılışın ilk gününü ele almıştır. Burada Michelangelo’nun kendisini resmettiği düşünülür. İkinci sahnede ise gezegenler yaratılıyor. Soldaki tanrı dünyayı yaratırken, sağdaki tanrının solu gündüz vakti güneşi, sağı ise gece vakti ayı yaratıyor.

Üçünüc sahnede tanrı göğü, sulardan ayırıyor. Tavanın ortasındaki dördüncü sahne ise dünyadaki en ünlü sanat eserlerinin başında geliyor. Bu sahne Adem’in Yaratılışı (Creation of Adam) sahnesidir. İncil’e göre Tanrı, Adem’i kendi suretinde yarattı denilir. Resimdeki iki erkek arasındaki fiziksel benzerlik bunu betimlemekte. Tanrının ilk erkek olan Adem’e parmaklarıyla hayat vermesi bu freskte gösterilmekte ve ilk kadın olan Havva, Tanrı’nın sol kolunun altından bakmakta. Sonraki freskte ise Havva, Adem’in kenarından çıkarak hayat buluyor.

Şeytan tarafından Adem ile Havva’nın aklının çelinmesi ve yasak olan elmayı yemesi canlandırılıyor. Bunun üzerine Cennet Bahçesi‘nden bir melek aracılığıyla kovuluyorlar.

Diğer freskler ise Hz. Nuh‘un büyük tufanı ile ilgili. Yüzen ve sel sularından kaçmaya çalışan insanlar ile tufandan sonra Nuh’un kurban adaması ile ilgili freskler bulunuyor.

avanın köşelerinde bulunan pandantiflerde ise İsrailoğulları’nın düşmanlarından ve kendi günahlı yollarından kurtulmalarında ortaya çıkan şiddet olayları betimlenmiş.

Michelangelo, 1534 – 1541 yılları arasında ise şapelin sunak tarafındaki büyük duvara Kıyamet Günü‘nü anlatan Son Yargı‘yı (Last Judgement) ekleyerek şapelin tamamlanmasını sağlamıştır.

http://www.vatican.va/various/cappelle/sistina_vr/index.html

Vatikanlılar, Sistina Şapeli’ni 3 boyutlu olarak izleyip inceleyebileceğimiz bir web sayfası yapmışlar. Bu adrese girerek Sistina Şapeli’nde Ctrl ve Shift tuşları ile birlikte 360 derece gezinti yapılabilir.

 

vatikan sistina sapeli dunya gunes ay

vatikan sistina sapeli perdeleri

 

vatikan sistina sapeli peygamber resimleri

vatikan sistina sapeli nuh buyuk tufan

Related Place