Dünyanın ilk reklamı Ask Evi (Genel Ev) – MS 100- Antik Efes

Acarlar Mahallesi, 35920 Selçuk/İzmir
Muhteşem

Tarihin ilk reklam panosu Efes’de
Efes’in İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Roma döneminden kalan tarihi bir Yunan kenti oldugundan kuruluşunun M.Ö. 6000 yıllarına dayandığından daha once bahsetmiştik.

Tarihte ilk defa bir Aşk Evinin reklamı yapılmış. Kütüphane tarafında, Aşk Evinin karşısında, Mermerli Yolun kenarında; yere kazılmış ayak izi ve kadın figürü yer almakta. Aşk Evinin yönünü gösteriyor bu figurler.

Ayak izinin ve kadın figürünün yanında,  bir taç, bir kalp çizimi var. 100 m ilerideki Aşk Evini işaret eden, bu antik reklam panosunun yorumu: “Kraliçeler kadar güzel olan benim aşkımı istiyorsanız kavşakta soldaki eve gelin!”, başka bir yoruma göre de: “parası olan ve aşk arayanlar yolun sonundaki güzeli görün” anlamlarına gelmekteymiş.

Kitabeden aşk evi olduğu anlaşılan yapı, M.S. 1.yy’da İmparator Trajan döneminde inşa edilmiş. Evin mozaiklerinde yılın 4 mevsimi tasvir edilmiş. Aşk Evi hemen arkasındaki Scolastika hamamı ile bağlantılıymş. Arkada tuvaletler ve Skolastika hamamı ile ortak bir yapı oluşturmakta. İki katlı bir yapıdır.

Üst kattaki odaların kızlara, alt kattaki odaların ise konuklara ait olduğu düşünülmekte. Aşk Evinin baş salonunu mozaik döşeli yemek odası oluşturuyormuş. Bu Aşk Evi Venüs (Aphrodite)’e adanmış. Salonda da bir Venüs heykeli bulunmaktaymış.

Bu Aşk Evi Pompei’dekilerle karşılaştırıldığında büyüklüğüyle dikkati çekmektedir. Zenginler, Aşk Evine karşısındaki kütaphaneye gider gibi, Mermerli Caddenin altındaki bir geçitten giderlermiş. Dönüşlerini yine aynı yoldan yaparlarmış.

Efsaneye göre evli olanlarin Ask evine gizlice girebilmesi için Celsus kütüphanesi ile Skolastika Hamamı’na gizli bir geçit yapılmıs. Hatta Ask evinin sahibinin bu geçit için kütüphaneye hatırı sayılır para verdiği söylenir.

 

 

 

Related Place