Madonna’larıyla ünlü Rönesans ustası Raffaello

İtalyan Yüksek Rönesansı’nın dört büyük temsilcisi vardı; Leonardo Da Vinci, Michelangelo Donatello ve Raffaello. 6 Nisan ya da 28 Mart günü 1483 yılında İtalya’da dünyaya gelen Raffaello Santi,  37 yıllık yaşamında dehası ve verebildiği eserler sayesinde ‘Büyük Usta’ olarak tarihteki yerini hala korumakta.

İtalya’nın 20 bölgesinden Marche’de, Urbino’da dünyaya gelen Raffaello Sanzi da Urbino, küçük yaşta ressam ve dekoratör babası Giovanni Santi sayesinde dehasını sanata yönelterek başarılı işlere imza atacağının sinyallerini vermişti. Babası Gioıvanni tarafından sanatçı yetiştirilen küçük Raphael, 1446 doğumlu İtalyan ressam Pietro Perugino‘nun atölyesinde çıraklık yaparak sanatını geliştirdi.

16 yaşında çizdiği tablolar literatürde yerini almıştır. ‘’Havva’nın Yaratılışı ‘’ ilk etkileyici işidir. ’’Trinite’’ yerini sağlamlaştırmıştır.  Ressam Raphael 17 Yaşında ”Usta” Ünvanı Alıyor

11 yaşına gelen Raffaello ise babasının atölyesini yeniden düzenleyerek onun işleriyle kendini eğitmeye devam etti. Yaptığı otoportrelerle başarılı olacağını gösteren genç ressamın ilk önemli işi, bir ‘altarpiece’, yani kiliselerde mihrabın arkasına yerleştirilen çerçeveli resim idi. Sant’Agostino Kilisesi’nin Andrea Baronci Şapeli için henüz 17 yaşındayken yaptığı Baronci Altarpiece, 31 cm boya ve 27 cm ene sahipti. Bu iş onun bir yılını aldı ve bölgede ‘usta’ olarak anılmaya başlandı. Ayrıca bu işten 4 yıl sonra İtalya’nın farklı kiliselerine freskler yaptı.

1505-1507 yılları arasında yaptığı Praton Madonnası ve Esterhazy Madonnası gibi resimlerinde gerek kompozisyon gerekse figürlerin yerleştiriliş biçimleri Leonardo’dan etkilendiğini açıkça yansıttı.

Sanatçı kısa süren yaşamının on iki yılını Roma’da geçirdi ve art arda başyapıtlar üretti.1508 yılında Papa II.Julius tarafından Vatikan Sarayı’ndaki oda süslemeleri için Roma’ya çağrıldı.

İtalya’nın kuzeyinde çeşitli yerlerde yaşayan genç sanatçı, 1508 senesinde Papa II. Julius‘un özel daveti üzerine Vatikan’a gitti.

1514 yılında Bramante’nin ölümü üzerine San Pietro Bazilikası’nda yarım kalan işleri devraldı.

Michelangelo‘nun da çalıştığı Vatikan’da Papa’nın kütüphanesini dekore eden Raffaello, kumaş üstüne yaptığı resimlerle duvarları kapladı. Bu eserleriyle Papa’yı büyüleyen Raffaello, Vatikan için adeta vazgeçilmez oldu. Raffaello’nun doğduğu yıl açılan, Papa’nın yaşam yeri Sistine Şapeli’nde de çalışan Raffaello, Michelangelo’nun yaptığı “Adem’in Yaratılışı” eserinden büyülendi.

Papa 2. Julıus2un 25 yaşında ki bu çekici delikanlıya kanı kaynadı. Bu durum Michelengelo’nun hiç hoşuna gitmedi. Daha büyük olan ressam, Raffello’nun onu gözden düşürmeye çalıştığından emindi.  Raffello’ya gelince, o Michelengelo’dan birseyler öğrenmeye hevesliydi. Eserlerini mum ışığında incelemek için Sistine Sapeline gizlice girdi.

Michelangelo’nun yaptığı Sistine Kilisesinde kütüphaneyi tabloları ile dekore etmiştir. Resimlerinde kullandığı figürlerdeki zarafet müthiştir.

Resimlerinde sükûnet hâkimdir, renklerdeki ahenk tüm görenleri büyülemiştir. Özellikle resimdeki bütünlük ve berraklık onu farklı bir yere koymuştur. ‘’Madonna’’ portreleri ile bütün dünyayı hala kasıp kavurmaktadır

1515’te Papa X.Leo Raffaello’ya değerli Roma yazıtlarının korunması görevini verdi. Bunun üzerine arkeolojik bir Roma haritası hazırladı ve kentteki eski yapıtları denetimleriyle ilgilendi.

Bundan bir yıl sonra tasarımını kendi yaptığı Madama Villasıyla, Yüksek Rönesans ilkelerini aşarak yeni bir tasarım anlayışı ortaya koydu.

1517’den sonra son yıllarında zamanının çoğunu mimarlık çalışmalarına ayırdı. San Pietro Kilisesi’nin yanı sıra Aquila Sarayı’nı inşa etti ve Giullano de Medici içinde büyük bir villa yaptı.

Şaheseri Atina Okulu‘nda filozof hereklitos olarak Michelengelo’nun br portresni yapıp rakibine saygılarını sundu.

St.Peter’s  Raffello2yu kardinal yapmak istiyordu. Fakat bu yuksek mevkivey gelemeden 37 yaşında öldü. ( Vasari kitabında, Margherita ile bir gece aşkta aşırıya kaçınca hastalandığını iddiaa eder.)

Raffaello, 37. yaşına bastığı doğum gününde 1520 yılında İtalya’da hayatını kaybetti. Bu üzücü olay sonrasında papalık sarayını büyük bir hüzün kapladı. Sanatçının cenazesi Vatikan’da yapıldı ve Pantheona gömüldü.

Michengelo hariç bütün Roma öldüğünde yas tuttu.

Bugün Raffello’nun en popüler imgesi resim çercevesine benzer bir şeye yaslanmış iki meleği gösteren Sistine Madonnası’dan (1512-1514) bir detaydır. Fonda bulutlarla başlarının üstünden bakarlar; biri çenesini eline dayamıstır oteki kavustudugu kollarını kendine destek yapmıstır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

Başlıca Yapıtları: Allegori, Üç Güzeller, Agnolo Doni’nin Portresi, Niccolini-cowper Madonnası, Sistina Madonnası, Balthasar Castiglione’nin Portresi, I.François’nin Kutsal Ailesi, Şövalyenin Rüyası, Meryem’in Evlenmesi, İsa’nın Mezara Yerleştirilmesi, Tartışma, Atina Okulu, Parnassus, Yasalar, Sedia Madonnası, İsa’nın Göğe Yükselmesi, Taç Giyme

 

Related Place