İstanbul’u başkent yapan İmparator Konstantin onuruna yapılan Konstantin Takı-Roma

Via di San Gregorio, 00186 Roma RM, Italy

Roma gezilecek yerler listemizde dünyanın en uzun süre hüküm sürmüş imparatorluğuna başkentlik yapmış, ROMA’yı keşfetmeye devam ediyoruz. İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş Roma. Kalabalık bir şehir olsa da, nüfusu İstanbul’la kıyaslanamaz. İtalya ve Roma imparatorluğu hakkında detaylı bilgiye ilgili yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Roma İstanbul
Nufus 2,8 milyon – 2017 15,5 milyon – 2018
Yüzölçümü 1.285 km 5.461 km

Roma gezilecek yerler, Roma gezi yazımızın tamamına burdan ulaşabilrsiniz.

2000 Yılı aşkın bir süre hakimiyet sürdüren Roma İmparatorluğu‘nun; hıristiyanlığı benimseyen ve İstanbul’u başkent yapan imparatoru Konstantin’in zaferini kutlamak amacı ile inşa edilmiş Konstantin Zafer Takı

Roma gezilecek yerler Konstantin Zafer Takı

Roma gezilecek yerler Konstantin Zafer Takı

Kolezyum ve Paletino Tepesi arasında yer alıyor yapı. Günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebilmiş olan yapı, Konstantin’in 312 yılında kazandığı zafer ( imparator Konstantini içten yıkmak isteyen düşmanı Maksenyus’a karşı  kazandığı zafer)  onuruna, saltanatının 10. yılı olan 315 yılında inşa edilmiş.

Diğer ünlü anıtlardaki kabartmalar sökülerek tak üzerine yerleştirilmiş. Konstantin Zafer Takı Kolezyum’a yürüme mesafesinde bulunuyor.

Konstantin Zafer Takı, 21 metre yüksekliğinde 25.6 metre genişliğinde ve 7.4 metre derinliğinde dikdörtgen bir blok.

İki yanda toplam sekiz adet, dikdörtgen içinde görünen kabartmalar Konstantin’in savaşları ve sivil yaşantıları anlatılıyor.

Herbir yüzde 4 adet olan yuvarlak içindeki kabartmalar ise çeşitli avlara ve Herkül, Apollon, Diana ve Silvanus için yapılan kurban törenlerine işaret eder. Bu yuvarlak kabartmalar Hadrian anıtından geliyor, böylece Hadrian’a saygı da duyuluyor.

Betimlemelerden İmparator Hadrianus’un sevgilisi Antinous’a adadığı tapınaktan alınma güzel bir av sahnesi dikkat çekicidir.

 

 

Related Place