2.662 figürlü 38 metrelik muhteşem Traianus Sütunu

Via dei Fori Imperiali, 00187 Roma RM, Italy

Roma gezilecek yerler listemizde dünyanın en uzun süre hüküm sürmüş imparatorluğuna başkentlik yapmış, ROMA’yı keşfetmeye devam ediyoruz. İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş Roma. Kalabalık bir şehir olsa da, nüfusu İstanbul’la kıyaslanamaz. İtalya ve Roma imparatorluğu hakkında detaylı bilgiye ilgili yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Roma İstanbul
Nufus 2,8 milyon – 2017 15,5 milyon – 2018
Yüzölçümü 1.285 km 5.461 km

Roma gezilecek yerler, Roma gezi yazımızın tamamına burdan ulaşabilirsiniz.

Roma gezimize Traianus Sütunu ile devam ediyoruz. Mermer gövdesi 155 sahneden oluşan sarmal bir frizle süslü 38 metrelik muhteşem Traianus Sütunu, bir imparatorun saldırgan ama asil bir düşmanı nasıl alt ettiğini anlatıyor.

38 metrelik sütünde 155 sahnede toplam  2 .662 figur yer almakta.

Roma gezilecek yerler - Traianus sütünü

Roma gezilecek yerler – Traianus sütünü

İmparator Traianus’un, günümüz Romanya topraklarında yaşayan Dacialılara karşı açtığı savaş 19 yıllık hükümdarlığının dönüm noktası olmuş.  Ele geçirdiği ganimetler olağanüstüymüş. Bu fethin çeyrek milyon kilo altın, yarım milyon kilo gümüş getirdiği anlatıyor.

Traianus, zaferini kutlamak için büyük bir forum inşa edilmesini emretmiş. Foruma, sütunlarla çevrili bir meydan, iki kütüphane, Bazilika Ulpia olarak bilinen büyük bir resmi bina ve hatta muhtemelen bir tapınak da dahilmiş.

Forum, İmparator Traianus’un bronz heykeliyle taçlandırılmış 38 metrelik bir sütun yükseliyor. Sütunun etrafı günümüzün çizgi romanları gibi.  İncelikle yontulmuş binlerce Romalı ve Dacialı, 155 sahnede anlatılıyor. Yapımı MS 113 yılında biten sütun bin 900 yılı aşkın süredir ayakta duruyor.

Roma gezilecek yerler - Traianus sütünü

Roma gezilecek yerler – Traianus sütünü

Günümüzde halkın fazla yaklaşmasını önlemek üzere etrafı çevrilerek kapatılmış Sütun, Roma’nın çöküşünden sağlam çıkan en özgün anıtsal heykellerden biri.

Arkeologlar, Roma Ordusu’nun kullandığı üniformaları, silahları, donanımları ve taktikleri öğrenmek için sahneleri mercek altına almış.

Yüzyıllar içinde şehrin önemli yapıları yok olurken sütun merak ve hayranlık uyandırmaya devam etmiş. Rönesans dönemindeki papalardan biri, antik kalıntıyı kutsamak için Traianus heykelinin yerine Aziz Petrus heykeli diktirmiş.

Sanatçılar sütunu incelemek için kendilerini küfe içinde tepeden aşağı sarkıttığı söylenmekte. Ne kadar doğru bilemedik.

Traianus Sütunun hemen yanında bulunan Valentini sarayı 1585 yapılmış Bir dönem özel bi tiyatro olarakda kullanmış. İmparatorluk kütüphanesi olarakda görev yapmış. Şu ana müze olarak kullanmakta olan yapı çok iyi korunmuş durumda. Müze haline gelmiş sarayda kalıntılar net gorülebilsin diye birçok yer camla kaplanmıs.

Sesli rehber hizmeti alırsanız, anlatılan yerin ışıkla gösterildiğini farkedeceksiniz.

 

Traianus Sütunu daha yakından tanımak için Khan academy tarafından hazırlanan videoya burdan ulaşabilirsiniz.

Related Place