Kolezyum’un yaklaşık 25 katı büyüklükteki alanına kurulan Neron’un altın evi (Domus Aurea)

Via della Domus Aurea, 1, 00184 Roma RM, Italy

Roma gezilecek yerler listemizde dünyanın en uzun süre hüküm sürmüş imparatorluğuna başkentlik yapmış, ROMA’yı keşfetmeye devam ediyoruz. İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş Roma. Kalabalık bir şehir olsa da, nüfusu İstanbul’la kıyaslanamaz. İtalya ve Roma imparatorluğu hakkında detaylı bilgiye ilgili yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Roma İstanbul
Nufus 2,8 milyon – 2017 15,5 milyon – 2018
Yüzölçümü 1.285 km 5.461 km

Roma gezilecek yerler, Roma gezi yazımızın tamamına burdan ulaşabilrsiniz.

Roma gezilecek yerler - Domus Aurea Neron'un Altın evi

Roma gezilecek yerler – Domus Aurea Neron’un Altın evi

Domus Aurea ya da bilinen diğer adı ile Neron’un Altın Evi ünlü Roma İmparatoru Neron’un kendine yaptırdığı ünlü saray.

M.S 64 yılında Roma’da meydana gelen büyük yangının ardından ortaya çıkan geniş alanı değerlendirmek isteyen Neron; Paletino, Caelianus ve Esquiline tepelerinin büyük bir kısmını kapsayan bir saray yaptırmış.

Kolezyum’un yaklaşık 25 katı büyüklükteki alana kurulan sarayda, yapay göl, çeşitli bahçeler ve yapılar bulunuyormuş. Tarihçi Suetonius’a göre Neron döneminde, sarayın duvarları altınla ve sedefle kaplanmış, sarayın hamamlarında hem deniz suyu hem de kükürtlü su kullanılmış.

M.S 68 yılında intihar eden Neron yeni evinin keyfini pek sürememiş.

Roma gezilecek yerler - Domus Aurea Neron'un Altın evi

Roma gezilecek yerler – Domus Aurea Neron’un Altın evi

Çılgın imparator  son nefesini verdiğinde sarayı olasılıkla henüz bitmemiş. Kendisinden sonra gelen imparatorlar, sarayı ya yeniden şekillendirmiş ya da kendi haline bırakmış.İmparator Traian, 104 yılında duvarlarını ve tonozlarını ünlü hamamlarının temelinde malzeme olarak kullanmış. İzleyen 1400 yıl boyunca toprak altında kalan saray unutulup gitmiş.

Neron’un bu ihtişamlı sarayını kendilerine yediremeyen sonraki imparatorlar, sarayı olabildiğince bozmaya çalışmışlar. Neron’un saray inşaatı için el koyduğu toprakların bir kısmı halka geri verilmiş, göl kurutulmuş ve bu alana Kolezyum inşa edilmiş. Trainus da ilk büyük hamam kompleksini Neron’un asıl evinin üzerine yaptırmış.

Neron’un yapay gölünün bulunduğu yerde Kolezyum (Colosseum) yapılmış. Neron’un intihar etmesini izleyen yıllarda Vespasianus tarafından inşa edilen dünyaca ünlü bu amfitiyatro, adını, bir zamanlar vadinin üzerinde yükselen ve Neron’u güneş tanrısı olarak betimleyen 30 metreyi aşkın uzunluktaki bronz heykelden –Colossus Neronis– alıyor.

Sanal gerçeklik ile Neron’un muhteşem sarayını burdan gezebilirsiniz.

Roma gezilecek yerler - Domus Aurea Neron'un Altın evi

Roma gezilecek yerler – Domus Aurea Neron’un Altın evi

İtalya’nın ünlü tarihi alanlarından biri olan sarayın ortaya çıkarılması  için yapılan çalışmalar nedeniyle kapalı olan bölge ekim 2014 de 8 yıl sonra yeniden ziyaretçilere açılmış.

 

Related Place