Kudüs kentini yağmalayan askerlerin betimlendiği Titus Zafer Takı- Roma

Via Sacra, 00186 Roma RM, Italy

Roma gezilecek yerler listemizde dünyanın en uzun süre hüküm sürmüş imparatorluğuna başkentlik yapmış, ROMA’yı keşfetmeye devam ediyoruz. İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş Roma. Kalabalık bir şehir olsa da, nüfusu İstanbul’la kıyaslanamaz. İtalya ve Roma imparatorluğu hakkında detaylı bilgiye ilgili yazılarımızdan ulaşabilirsiniz.

Roma İstanbul
Nufus 2,8 milyon – 2017 15,5 milyon – 2018
Yüzölçümü 1.285 km 5.461 km

Roma gezilecek yerler, Roma gezi yazımızın tamamına burdan ulaşabilrsiniz.

Roma forum Titus zafer takı

Roma forum Titus zafer takı

Titus Zafer Takı, Roma’nın önemli taklarından biridir. İmparator Domitianus tarafından M.S 81 yılında yaptırılan tak imparatorun kardeşi Titus ve babası Vespasianus’un Yahuda’da kazandığı zaferin anısına yaptırılmış. Roma Forumu’nda yer alan Titus Zafer Takı üstündeki rölyeflerde Kudüs kentini yağmalayan ve altın bir menorah (yedi kollu şamdan) taşıyan askerler betimlenmiş.

Roma işgaline karşı MS. 66 yılında başlayan ve dört yıl süren Yahudi isyanında önceleri Vespasian ayaklanmayı bastırmakla görevlendirilse de, imparator olduktan sonra Titus bu görevi devralmış. MS. 70-72 yılları arasında şehri ele geçiren Titus, MS. 81 yılındaki ölümünün ardından Senato tarafından tanrılaştırılmış.

Domitian, Titus’un anısına bir kemer inşa edilmesi için çalışma başlatarak her yıl adına büyük festivaller düzenletmiş. 15. Yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun çöküşüne kadar sağlam bir şekilde kalan kemer, 11. Yüzyılın en büyük ailelerden olan Frangipani’ler tarafından savaş kulesi yapılacak kadar güçlü ve dayanıklıymış.

Yakın zaman içinde kemerin yapısı oldukça bozulmaya başlamış. İlk ciddi restorasyon çalışması 1817 ve 1821 yılları arasında yapılmış.

Binanın yapıldığı döneme ait döküman bulmak çok zor olduğu için mimarın kim olduğu tam olarak bilinmiyor. Ancak, yapılış tarzı ve stil olarak Domitian’ın en gözde mimarlarından olan Rabirus’un olduğu düşünülüyor.

30 metre uzunluğundaki anıtın her iç yüzünde Titus’u yücelten kabartmalar bulunuyor. Bunlardan en efsanevi olanı da Tanrıça Roma ve Victoria ile savaş arabasının üzerinde bir zafer kutlaması yaptığı rölyef. Diğeri daha tarihi olarak, imparatorun cenazesi ve Kudüs’den aldığı hazineleri gösteriyor.

Kemerin dış yüzeyindeki bronzdan yapılan friz yazıtlar yüzyıllar önce yok olmuş. Kemerin tepesinde bulunan bronzdan yapılma bir savaş arabası da yok olanlar arasında. İç tarafta bulunan kabartmalar ise canlı renklerden oluşuyor. Yazıtlar, Roma halkının ve senatonun halen Titus’un varlığına inandığının bir göstergesi.

Related Place