Piazza del Duomo (Duomo Meydanı) Floransa

Adeta bir açık hava müzesi olan ve Arno Nehri etrafında kurulu olan bu kent, birbirinden güzel tarihi yapıları, sanat merkezleri, müzeleri ve meydanları ile herkesi ilk görüşte kendine açık eden muhteşem bir şehir.

Piazza del Duomo, Floransa’nın en büyük ve en ünlü meydanıdır. Bu meydan, tarihi kent meydanının kuzeyinde bulunmaktadır. Meydandaki en ünlü yapı ise şehrin sembollerinden biri olan Duomo Katedrali’dir. Ortaçağ havasını yansıtan bu alan, labirente benzer sokakları ve birçok görkemli yapısı ile ziyaretçilerin uğrak noktasıdır. Piazza del Duomo’da görebileceğiniz yerler arasında Duomo Katedrali, Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Kubbe, Museo dell’Opera del Duomo, Palazzo Nonfinito Müzesi, Pegna Marketi, Palazzo Salviati, Bargello, Badia Fiorentina, Casa di Dante ve Loggia del Bigallo bulunmaktadır.

 

İnşasına 13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından başlanan Duomo Katedrali şehrin en güzel ve en önemli yapısı. Katedral meydanın ortasında tüm heybeti ile yükseliyor.

Giotto’nun Çan Kulesi

Duomo Katedrali’inin hemen yanında yer alan Giotto’nun Çan Kulesi şehrin eşsiz manzarasını seyredebileceğiniz en güzel yerlerden. Yaklaşık 85 metre yükseklikteki kulenin en üstünde yer alan seyir noktasından şehri seyredebilirsiniz.

Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Meydanın bir diğer önemli yapısı olan Aziz Giovanni Baptisteri şehrin ünlü vaftizhanesi. Bronz kapıları ile bilinen vaftizhanenin iç dizaynında 13. yüzyıldan kalma Orta Çağ mozaikleri kullanılmıştır.

Loggia del Bigallo

Loggia del Bigallo Floransa’da bulunan gotik bir yapıdır. 1352 – 1358 yılları arasında inşa edilen bu yapı, yapıldığı dönemde kayıp veya terk edilen çocukları barındırmak için kullanılmıştır. Sonraki dönemlerde hacı ve yolculara ev sahipliği yapmıştır. Günümüzde ise küçük bir güzel sanatlar müzesi ve Merhamet Birliği’nin merkezi olarak kullanılmaktadır. Bu birlik 13. yüzyılda kurulmuştur ve günümüzde gönüllülerin yoksul ve ihtiyacı olanlara yardım ettiği bir birimdir.

Related Place