Müstehcen yerleri sonradan kapanan ve 9 yılda tamamlanan Sistine Sapel’indeki Kıyamet Günü (Son Yargı) freski

Michelangelo 4 yılda bitirdiği Sistine Sapel’inin tavan freskinden, 25 yıl sonra papa kürsüsü arkasına “Kıyamet Günü” freskini yapar. Tamamlanması 9 yıl alan Kıyamet Günü freskinde şapelin duvarlarından birini boydan boya kaplayarak İsa’nın yeryüzüne tekrar inişi ve kıyamet gününü tasvir eder.

Daha sonra gelen papanın resimleri uygunsuz bulması nedeni ile müstehcen yerlerini kapattırmış. Rivayete göre Michelangelo şöyle vevap vermiş. “Papa’ya söyleyin, bu küçük bir mesele ve kolaylıkla halledilir. Önce kendisi yaşadığımız dünyayı uygun ve yaşanılabilir bir hale getirsin, sonra da bu tablo aynı uygunluğa girecektir”

Freskin bitmesine yakın bir zamanda Biagio da Cesena’yı resimleri görmüş ve resimde ki çıplaklıklar nedeni ile freski eleştirmiş. Michelangelo bu sözlere çok kızarak Biagio’yu eşşek kulaklı(o dönemde bu aptallığı belirtiyor) resmetmiş. Çıplaklığını da yılan ile örtmüş. Biagio bunu gördüğünde Papa’ya şikayet etmiştir. Papa’da şakayla karışık “Benim yetkim cehenneme kadar gitmiyor, o yüzden portren orada kalmalı” demiş.

Related Place