Michelangelo’nun erken dönem eseri şarap tanrısı Bacchus

Via del Proconsolo, 4, 50122 Firenze FI, Italy
Muhteşem

Michelangelo’nun Bacchus heykeli, karşıdan seyredilen öteki yapıtlarının yanında her yönden görülebilmesi açısından da tek örnektir. Heykel bir bahçede durmak üzere yapıldığından, Davut heykelinin de habercisi sayılabilecek olan bu başyapıt Michelangelo’nun daha genç yaşlarda yeteneğini gözler önüne seriyor. 1497 yılında tamamladığı heykel, Michelangelo’nun erken dönem eserleri arasında yer alıyor.

Günümüzde Floransa’daki Bargello Ulusal Müzesi’nde bulunan bu heykel Roma şarap tanrısı Bacchus’ü betimlemektedir.

203 cm yüksekliğindeki Bacchus, yuvarlanan gözler ile betimlenir, onun sendeleyen vucudu hemen hemen kayanın yer yüzüne çıkması gibi sallanmaktadır.
Başındaki sarılı sembolik üzüm asma dalıyla sarhoşluğun başına gittiği etkisini vermektedir.

Bacchus; Antik Yunan’ da Şarap Tanrısı (bağ bozumu tanrısı) olan Dionysus’ un Latince versiyonudur. Eski Mısır tanrılarından da Osiris’ in karşılığıdır. On iki Olympos Tanrısı’ ndan biri olan Bacchus, Zeus ve Semele’ nin oğludur. Zeus’ tan iki kez doğduğuna dair efsaneler mevcuttur. Bacchus efsanelerinin çok çeşitleri bulunur. Birinde Bacchus, Zeus’ la Persephane’ nin küçükken tiranlarca parçalanan tek oğluydu.

Bacchus şenlikleri dört mevsimde kutlanmıştır ama en önemlisi bağ bozumu şenlikleridir. Bacchus töreninde vahşi hayvanları parçalamak ve çiğ yemek gibi barbar öğeler vardı.

Bacchus’ ün sağ elinde şarap kadehi, sol elinde ve saçında da üzüm salkımları vardır. Arkasında üzümleri yiyen küçük bir çocuk görülür.Bacchus’un sol elinin arkasında duran ve üzümlerini yiyen çocuk figürü ise Bacchus’un simgelerinden biridir. İnsan gövdeli, keçi bacaklarına sahip satirler Bacchus kültünün önemli parçasıdırlar ve Bacchus’un beraberinden ayrılmazlar.

Satir, mitolojide, belden ustu insan biçiminde belden aşağısı ise at veya keçi biçimindeki yarı tanrı

 

 

 

Related Place