Kuzeyin Venedik’i romantik şehir Brugge

Brugge

Kuzeyin Venedik’i Brugge 118.000 nüfusu ile Belçika’nın küçük ama en şirin romantik şehri. Belçika’nın toplam nüfusunun 11.400.000 olduğunu daha önce ki Brüksel gezilecek yerler yazımızda anlatmıştım.

Küçük ama gezilecek, görülecek çok yer var Belçika’da. Belçikan’nın yüzölçümü 30.699 ( Türkiye 783.000)

Brugge gezi rehberini okumadan önce 1 Dakikalık video ile Brugge önden gezmek ister misiniz ?

Brugge’de gezerken kendinizi ortaçağ döneminde yaşıyor gibi hissedebilirsiniz. 2.dünya savaşı esnasında zarar görmemiş olması tarihi dokunun hiç bozulmamasını sağlamış.

Şehrin geçmişi MS 9 yy kadar gidiyor. 1300’lü yıllarda Fransa yönetimindeymiş. Fransa’nın fazla vergi aldığını düşünen halk ayaklanmış. Şehirdeki Fransızlar öldürülmüş. Bu yıllarda şehir ticari açıdan önemli bir merkez haline gelmiş.

Avrupadaki modern anlamdaki borsanın ilk Brugge’de kurulduğu söylenmekte (1409) Tiçaretin artması ile şehrin yaşam standartı yükselmiş. Bir liman kenti olması ticaretin gelişmesinde önemli etken olmuş. Geçmişte seller ve coğrafi değişiklikler yüzünden denizle bağlantısını bir iki kanal dışında kaybetmiş.
Günümüzde ise bu kanallar, yalnızca ulaşım ihtiyacına alternatif çözüm yolu olarak kullanılıyor.

Quay of the Rosary -Brugge

Quay of the Rosary -Brugge

1- Şehre geldiğinizde yapmanız gereken ilk şey bence kanal turu
Eski binaların arasında, yosun tutmuş köprülerin altından geçerek kuğular ve ördekler eşliğinde tekne turları ile şehri keşfetmeye başlayabilirsiniz.Brugge küçük bir şehir bir günde yürüyerek çok rahat keşfedebilirsiniz.

2- Kanal turundan sonra pazar meydanı (Market Square) ilk durağınız olabilir.
Bu meydanında evler sanki masal kitabında çıkmış gibi. Meydanda paçalı atların bulunduğu faytonlar ile küçük bir şehir turuda yapabilirsiniz. Dediğim gibi küçük şehir olduğu için yürümekte kolay.

Meydanda 1302’de Fransızlara karşı ayaklanan Flaman halkına liderlik yapan Jan Breydel ve Pieter de Coninck‘e ait heykeller bulunmakta.Meydan 1280’deki yangında neredyese tamamen yok olmuş.

Belfry kulesi ve çanı

Belfry kulesi ve çanı

3-Pazar meydandaki en büyüleyeci eser Belfry kulesi ve çanı.

İlk olarak 1240 yılında inşa edilmiş. 47 çanın aynı anda çaldığı Belfry çan kulesi yıllar için birçok defa yenilenmiş. 83 metre uzunluğundaki Belfry Kulesi Gotik mimariye sahip. Belfry‘ın en üst kısmına 10 euro vererek 366 basamakdan sonra ulaşabiliyorsunuz. Seyir terası 70 kişilik
Geçmişte hazineye ve devlet arşivlerine ev sahipliği yapmış ve yangınları tespit etmek için gözetleme kulesi olarak kullanılmış.

4- Pazar meydanında ki bir diğer önemli yapı Historium adlı tarih müzesi

Müzede yedi adet tarihsel temalı oda geçmişte yaşananları anlatıyor. Giriş ücreti 13.5 Euro.

5- Pazar meydanında  eskiden postane olan binada Brugge bira müzesi 

Tabi Belçika denince akla gelen ilk şeylerden biri de bira. 300’den fazla bira çeşidinin olduğu şehirde mutlaka farklı lezzetleri deneyebilirsiniz. Ayrıca müzenin terasınıdan muhteşem şehir manzarasına bakabilirsiniz tabii 145 basamaklı merdiveni çıkabilirsiniz.

Burg Meydanı

Burg Meydanı

6- Belediye binası, Özgürlük sarayı ve Kutsal Kan Kilisesinin bulunduğu Burg Meydanı

9 yy dan itibaren kullanılan meydanda Gotik, Rönesans, Yeni Klasisizim olmak üzere üç farklı sanat akımına ait binaları görebilirsiniz.

7- Burg meydandaki en muhteşem yapı Belediye Binası

8- Burg meydanındaki Kutsal kan bazilikası 12. yüzyılda gerçekleştirilen Haçlı Seferinden sonra şehre getirilen Hz. İsa’nın birkaç damla kanının bulunduğu bez parçası yer almakta.

9- 1978 yılına kadar hizmet veren 800 yıllık hastane St John Hastanesi
Şu anda müze olarak kullanılmata olan hastanede ortaçağda hastanelerde nasıl tedavi edildiği anlatılıyor. Hastanenin revir bölümünde sanat eserleri sergilenmekte. Giriş ücreti 8 Euro.

St John Hastanesi -Brugge

St John Hastanesi -Brugge

10- Aziz Benedict Tarikatı‘na bağlı rahibeler ve yaşamları boyunca evlenmemeye karar vermiş kadınların yaşadığı Begijnhof (Beginaj Yapıları)
1245 yılında kurulmuş olan bölge beyaz renkli evleri ve muhteşem bahçesi ile mutlaka gezi listemize almamız gereken bir yer. Örnek evleri gezerek o dönemki yaşam şartlarını görebilirsiniz.

11- 122 metrelik tuğla çan kulesi ile Church of our Lady kilisesi (Église Notre-Dame)

Kanal gezisi sırasında teknedende ihtişamını göreceğiniz kilise tuğla işçiliğinin o dönem için ne kadar ileri gittiğinin bir göstergesi.
Kilisenin bir bölümünde sanat eserleri sergileniyor. Ünlü heykeltras ve ressam Michelangelo’nun İtalya’yı terk ettiği tek çalışma olarak bilinen “Madonna ve Çocuk” heykeli kilisede bulunuyor.

Beginaj Yapıları -Brugge

Beginaj Yapıları -Brugge

12- “Aşk Gölü” adıyla da bilinine Minnewater Park
Park eskiden rıhtım olarak kullanılıyormuş. Özellikle Rusya’dan gelen ve yün, şarap, baharat, ipek yüklü gemiler buraya geliyormuş. Şehir merkezine 20 dakika uzaklıktaki parkta festivaller düzenleniyor. Tekne turu sırasında bir sürü kuğu görürseniz bilinki parka yakınsınız. Köprünün üstünden fotoğraf çektirmek yapılması gereken aktivitelerden 🙂

13- Şehrin en çok bilinen yeri Quay of the Rosary
Brugge şehir olarak UNESCO dünya miras listesinde yer alıyor. Quay of the Rosary hem kanal turlarını başaldığı bir yer hemde Brugge denilince akla gelen ilk resmin olduğu yer. Evet Brugge gelip buranın muhteşem görüntüsünü görmeden gitmek olmaz.

14- Şehirdeki en eski dini yapı Aziz Salvator Katedrali
İhtişimalı görüntüsü dışında da içerisiende ortaçağdan kalma mezerları, değerli halıları ve eserler görmeniz mümkün. Hazine odasında ünlü Flemenk ressamların eserleri bulunmakta.

Minnewater Park -Brugge

Minnewater Park -Brugge

15- Flaman sanatçıların eserlerini bol bol görebileceğiniz Groeninge Muzesi

16- Çikolatanın geçmişinin anlatıldığı Choco-Story Çikolata Müzesi

Belçika ve Brügge denince akla gelen ilk şeylerden biri de çikolata gezerken birçok çikolata dükkanı göreceksiniz hatta önce mis kokusunu duyacaksınız. Çok değişik model ve lezzetdeki çikolotalar hediye için güzel bir alternatif.

17- Brugge’nin Bağdat caddesi Steenstraat Caddesi

18- Hollandalı olmasına rağmen Brugge’de yaşamış yağlı boya resmin gelişmesine önemli katkıları olan ünlü ressam Jan Van Eyck meydanı.

Related Place