İtalya’nın başkenti Roma’daki merdivenlerin adı neden İspanyol merdivenleri ?

Piazza di Spagna, 00187 Roma RM, Italy

2000 yıllık Roma imparatorluğunun başkenti;  Roma’da gezilecek yerler arasında yer alan  İspanyol merdivenleri, adını bölgede yer alan İspanyol Elçiliği’nden almış. İspanyol merdivenlerinin (Piazza di Spagna), en güzel zamanları begonvillerin açtığı mayıs ayıdır.

Oldukça popüler ve kalabalık olan bu meydanda İspanyol merdivenlerinin yanı sıra, Trinita dei Monti Kilisesi ile Fontana della Barcaccia çeşmesi yer alıyor.

1723-1726 yılları Kral XV. Louis için tasarlanan İspanyol Merdivenleri’nin yapım amacı üst bölümünde yer alan Trinita dei Monti Kilisesi’ne meydandan ulaşım sağlamaktır. Avrupa’nın en geniş basamakları olan İspanyol Merdivenlerinde tam 135 basamak bulunmakta. Ayrıca Avrupa’nın en geniş basamaklarına sahip.

Roma gezilecek yerler İspanyol merdivenleri

Roma gezilecek yerler İspanyol merdivenleri

Aman merdivenler rahat deyip oturup birseyler yemeye başlamayın cunku  İspanyol Merdivenlerinde oturup yiyip içmek yasak. Merdivenlerin hemen köşesinde 1893 yılında açılmış ingiliz çaycısı olan Babington’s Tea Rooms yer alır. Romalıların ve turistlerin ilgi odağı olan bir çay evidir.

İngiliz şair John Keats, İspanyol merdivenleri sonunda ki bir evde yaşamış. Ev şu an müze olarak kullanılıyor.

Roma gezilecek yerler

Roma gezilecek yerler

İspanyol Merdivenleri’nin alt kısmında Roma’nın ünlü çeşmelerinden olan kayık şeklindeki Fontana della Barcaccia yer alır. Fontana della Barcaccia, Eski Gemi Çeşmesi anlamına geliyor ve İspanyol merdivenlerinin hemen altında bulunan Barok tarzında, 1627’de Pietro Bernini ve oğlu Gian Lorenzo Bernini tarafından tamamlanmış bir çeşme. Çeşme ismini yarı batmış gemi şeklinden ve bazı kısımlarından su fışkırtmasından alıyor. Çeşmeyi besleyen su kanallarındaki basıncın düşük olmasından dolayı çeşmede fıskiyeler yerine su sızdıran bir tekne tasarımı kullanılmıştır.

Şehrin en ünlü alışveriş caddesi olan Via Condotti de merdivenlerin hemen karşısında yer almaktadır. İspanyol Merdivenlerinin altında bulunan McDonalds’ şubesi İtalya’nın ilk McDonalds’ şubesidir. 1986 yılında açılan şube açılış sonrasında göstericiler tarafından protesto edilmiş.

Merdivenlere yeterince vakit ayırdıktan sonra eğer alışveriş için iyi bir bütçe ayırdıysanız, merdivenlerin hemen karşısında yer alan ve çok önemli markaların bulunduğu mağazaların olduğu ünlü caddeyi de gezmelisiniz. Bu caddede Gucci, Prada, Valentino gibi çok önemli markaların mağazaları yer almaktadır.

1953 yapımı, Audrey Hepburn’in oynadgı ” A roman of Hodiday” filminin bazı sahneleri İspanyol Merdivenlerinde geçmekte.

 

Roma gezilecek yerler İspanyol merdivenleri

Roma gezilecek yerler İspanyol merdivenleri

 

Related Place