Hırçın mizacı yüzünden, kısa hayatı, kavgalarla geçen Caravaggio

İtalyan barok ressam Michelangelo Caravaggio 1571’de Milano’da doğdu. Asıl adı Michelangelo Amerighi ya da Merisi’dir. İsmini doğduğu kasabadan almıştır.(Leonarda gibi)  Michelangelo Merisi Caravaggio gerçek ismidir. Caravaggio sağlam bağları olan ama mütavazi bir aileden geliyordu.

Hırçın ve kuşkulu mizacı yüzünden, kısa hayatı, dövüş ve kavgalarla geçmiş.

Babası Fermo Merisi, Caravaggio Markisi Francesco Sforza’nın yanında mimar ve dekoratör olarak çalışmaktaymış. Annesi Lucia Aratori, alt düzey aristokrat bir ailedenmiş.

Caravigo’nun amcası dedesini ve babasını aynı günde öldürünce konforları yok olmuş. (Caravaggio 6 yaşındaymış)

Hayata bir işçi olarak başlamış. Resim yapmayı kendi kendine, hiç ders almadan öğrenmiş. On yaşına gelince, Milano’da Simone Peterzano’nun atölyesine girmiş.

1588’de Roma’ya gitmiş ve sıradan bir ressamın yanında çalışmış.

Çok geçmeden geleneksel dini temaların dramatik yorumlarını gösteren kendı olgun üslübünü geliştirmiş.

Aziz Matta’ya çağrıyı ele alalım.

Daha önceki ressamlar değişim anını belirtmek için havadan süzülen melekler yada ayrılan bulutlardan yararlanmışlardı. Ama Caravaggio’nun çözümü çok daha basit: Işık ve gölgenin aşırılığı ile tanımlanan bu ışık- gölge oyunu üslübunun öncülğünü Caravaggio yapmıştır.

Aziz Matta’nın şehit edilmesi onu boyut olarak en büyük eseri. En dramatiklerinden de biridir. Bu tabloda ayrıca Caravaggio’nun bilinen tek imzası bulunur.

Golyat’ın başını kesen genç Davut adlı eserinde ki figürlerin ikiside Caravaggio’nun kendi portreleridir.

Son derece çabuk öfkelenen bir insan olduğu için yaşamı oldukça gürültülü geçmiş. 1609’da polisle başı derde girmiş. Roma’dan ayrılmaya zorlanmış. Önce Napoli’ye, daha sonra Malta’ya gitmiş. Malta’da bir kavga sonucunda hapsediliş. Cezaevinden kaçmış.

Roma’ya dönerken Porto Ercole’de sıtmadan ölmüş. Yapıtlarında gölge-ışık sanatını ustalıkla kullanmıştır.

Bugün Vatikan Müzesi’nde bulunan “İsa’nın Çarmıhtan İndirilip Gömülüşü” adlı tablosu en ünlü yapıtlarından birisidir.

Ayrıca Louvre’daki “Çingene Kadını”, Viyana’da Belvédère Müzesi’ndeki “Dağılmış Tespih”le Berlin’deki “Cupido”, Uffizi Müzesi’ndeki “Dionisos” başyapıtları arasında sayılır. Caravaggio, günümüzde modern anlamda gerçekçi resmin öncüsü sayılmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

xx

 

Related Place