Fatih Sultan Mehmet’in oglu Cem Sultan’ın esir tutulduğu görkemli kale Castel Sant Angelo ( Aziz Melek Kilisesi)

Lungotevere Castello, 50, 00193 Roma RM, Italy
Muhteşem
Vatikan

Vatikan sınırları içinde yer alan Castel Sant Angelo ( Aziz Melek Kilisesi) MS 136’da Hadrianus’un mozolesi olarak inşa edilmiş.

Rivayete göre; veba salgını sırasında Papa I. Gregorius salgının bitmesi için bir tören düzenlemiş.

Tören sırasında Papa  salgının bitmesi için Tanrı’ya yalvarırken gökten bir melek gelmiş ve mozole’nin üzerine konmuş, kılıcını kılıfına sokmuş. Ve büyük veba salgınını sona ermiş.

O dönem kalede bir çok davalara bakılır ve idam mahkumları burada idam edilirmiş. İdam edilen mahkumun kafası günlerce ibret olması amacı ile köprüde asılı tutulurmuş.

58 odadan oluşan ve Tiber Nehri kıyısına kurulan bu kale zamanında Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın da sürgün geçirdiği yılların bir kısmına ev sahipliği yapmış.

Vatikan Sarayı’na dek uzanan gizli geçişlerin bulunduğu ve papanın tehlike anında kaçış güzergâhı olarak inşa edildiği söylenen kale Ortaçağda bir dönem hapishane olarak da kullanılmış.

Bronz Melek Heykeli ise 18. yüzyıl Flaman heykeltıraş Pieter Verschaffelt yapmış.

Roma’da Tiber nehri üzerindeki 20 köprü bulunur.Bu köprülerden biri Sant’ Angelo Köprüsü’dür. Sant ‘Angelo Kale’sinin tam önünde trafiğe kapalı olan tek köprüdür.

Köprünün her iki tarafında da Bernini ve öğrencilerinin yaptığı melek heykelleri bulunuyor.Kale aynı zamanda Melekler ve Şeytanlar filminin de geçtiği mekân.

Hızlı bir tur için 1 dakikalık videoma bakabilirsiniz.

Cem Sultan’ın acıklı hikayesi

Fatih Sultan Mehmed 1481 Mayıs’ında öldüğü zaman Cem Sultan henüz 22 yaşındaymış ve İstanbul tahtına ağabeyi Bayezid oturmuş.

Cem ağabeyi Bayezid ile savaş yapmış ve yneilmiş.
Hayatının geri kalan 13 senesini Rodos’ta, Roma’da ve Fransa’da geçirmiş.

Papa, şövalyeler ve Avrupa kralları tarafından Osmanlı tahtına karşı bir tehdit olarak kullanılmış.

Ağabeyi Sultan Bayezid kardeşinin Osmanlı topraklarına gelmemesi için Papa’ya ve krallara haraç olarak büyük servetler ödemiş.

Cem, Fransa Kralı Sekizinci Charles’ın elinde rehin iken 1495 Şubat’ında acılar içerisinde can vermiş. Şehzadeyi, Papa Altıncı Alexander’ın zehirlettiği zannediliyor.

Cem’in üç oğlu ve iki de kızı varmış. Cem’in hayatta tek bir oğlu kalmış. Şehzade Murad… Babasının sürgünü sırasında Rodos’a yerleşmiş ve Maria Concetta Doria adında bir İtalyan kadınla evlenmiş. Daha sonra Müslümanlığı bırakıp Hristiyan oldu, “Papalık Prensi” yapılmış.

Rodos’ta çoluk-çocuğa karışmış ve Kanuni Süleyman’ın adayı fethetmesine kadar burada “Prens” olarak yaşamış.

Rodos’un 1522 kışında Türkler’in eline geçmesinden hemen sonra da, 27 Aralık günü 48 yaşında idam edilmiş.

 

 

Related Place