Demirin kristalin 165 milyar kez büyütülmüş hali Atomium

Square de l'Atomium, 1020 Bruxelles
Muhteşem

Bruksel gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan ünlü Atomium.

1958 Expo Fuarı için yapılmış 102 mt yüksekliğinde olan yapı 18 mt çapında 9 kürenin birleşiminden oluşuyor. Demirin kristal yapısının 165 milyar kez büyütülmesinden esinlenilen yapı 6 ay boyunca durması beklenirken günümüzde modern Brüksel mimarisinin sembolü haline gelmiş.

Kuleler 12 boru ile birbirine bağlanıyor ve yürüyen merdivenlerle birbirine geçişi sağlanıyor. Merdivenler ses ve ışık efektleri ile renklendirilmiş.
En üstte bulunan küreden ise harika bir Brüksel manzarası izleyebiliyorsunuz.

1958’de avrupa’nın o zaman için en hızlı asansörünü bünyesinde barındırmış.

1958 yılında Brüksel’deki Expo’58 Dünya Fuarı’na renk katması için inşa edilen Atomium, tahmin edilenden çok daha fazla ilgi görerek şuan Brüksel’in en çok turist çeken sembolü haline gelmiştir.
Atomium’un tasarımı Belçikalı mühendis André Waterkeyn’a aittir.

1954 yılında kendisinden Expo’58 fuarı için Belçika’yı sembolize edecek ve ses getirecek bir yapı tasarlanması istenmiştir. Oda demirin kristal kafes yapısından esinlenerek, onun 165 milyar kez büyütülmüş hali olan Atomium’u ortaya çıkarmış. Atomium’un fuarın açılışından itibaren toplam 6 aylık bir süre için kalması planlanırken, beklenilenden çok daha fazla ses getirdiği için şehrin bir sembolü olarak kalmasına karar verilmiş.

Brüksel gezilecek yerler listesinde Atomium 102 metre yüksekliğinde. Birbirine demir çubuklarla bağlı olan toplam 9 küreden meydana gelmiş. Her küre 18 metre çapında.

Yapılışının ardından ilk kez 2004 yılında bakıma alınan Atomium, orjinal parlaklığına kavuşturulduktan sonra 2006 yılında tekrar ziyarete açılmıştır. Atomium’um en tepedeki küresinden yer alan restoranda bir yandan yemeğinizi yiyebilir bir yandan da Brüksel manzarasını izleyebilirsiniz.

Atomium’u tasarlayan mühendis André Waterkeyn’in ölümünden sonra en tepedeki bu küreye onun adı verilmiştir. En tepedeki küre dışındaki diğer kürelere yürüyen merdivenle çıkabilirsiniz. En tepedeki küre dışında diğer 4 küre daha ziyarete açıktır. 3 küre özel gün ve aktiviteler için ayrılmış olup. 1 kürede okul etkinlikleri için çocuklara ayrılmıştır.

Yapıldığı yıl olan 1958’de Avrupa’nın o zaman için en hızlı asansörüymüş.Bugün bu asansörle yukarı çıkarken asansör kabininin üstündeki camdan yukarıyı görebiliyorsunuz.

 

Brüksel’de mini-europe ile aynı alanda bulunuyor. Çoçuklarla yapılan gezilerde bu bölge onlar için çok eğlenceli.

Related Place