Kendi muhafızları tarafından öldürülen tuhaf Roma imparatoru Caligula

Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus yani takma adıyla Caligula, kısaca deli olarak tanımlanan  Roma İmparatorluğu’nun 3.Sezarı

Roma imparatorlugunun 3. sezarı Caligula

Roma imparatorlugunun 3. sezarı Caligula

4 senelik hükümdarlığı sonunda kendi muhafızları tarafından öldürülen Caligula.

Roma imparatoru tuhaflığı, ahlaksızlığı ve acımasızlığıyla tanınıyor. Döneminde birçok skandala imza atmış Caligula.

Caligula  ölen en genç imparatorlardan. MS 37-41 senesinde imparatorluk görevi yapmış olan Caligula’nın tam ismi ise “Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus”.

Roma İmparatorluğu’nun üçüncü imparatoru unvanına da sahip. Harcamalar konusunda oldukça savurgan olan Caligula, aynı zamanda tuhaf ve ahlaksız bir imparator olarak da tanınmaktaymış. Öte yandan despot bir imparator olan Caligula, acımasız ve gaddar yönüyle de tanınmaktaymış

Caligula manası küçük sandalettir ve Caligula sandaletlerle ordugahta dolaşmaktığı için bu dı aldığı söylenmekte.

Caligula’nın İmparatorluk Yılları

Justinus’un yerine geçen Tiberius 16 Mart 37 yılında hayatını kaybetmiş, yeğenleri Caligula ve Tiberus Gemellus’a müşterek olarak varis gösterip tüm mülkünü ve imparatorluk yönetimini kendisine devretmiş. Birçok kaynakta, Naevius Sutorius, Macro Tiberius’u zindan muhafızlarına yastık ile boğduruğu söylenmekte. Bunu Caligula’nın tahta çıkışını hızlandırmak için yapıldığı düşünülmekte. Roma halkı Caligula’yı daha çok sevdiğinden ötürü kalkışılan bu ölüm aslında Roma İmparatorluğu’nun en kanlı dönemini de başlatmış.

Caligula’nın  ilk dönemleri aslında gayet iyi geçirmiş. Vergilerde indirime gitmiş,yangınlarda zarar görenlere yardım elini uzatmış. Bir süre sonra Caligula bir rahatsızlık geçirmş ve işte zalim,çılgın ve korkunç Caligula bundan sonra ortaya çıkmış.

Öncelikle kendisine vatanın ve orduların babası,en iyi ve en büyük hükümdar,inançlı gibi bir çok takma ad almış.. Kendisine bir tanrıymış gibi tapınak yaptırmış ve ona kurbanlar sunulmasını istemiş.

Kardeşi Tiberius’u ve ardından da kayın babası Silianus’un boğazlarını usturayla kestirerek öldürtüğü söylenmekte.

İmparator Caligula’nun Ölümü

İmparator despot ve saldırgan olduğu kadar aynı zamanda oldukça gaddar yönüyle bilinmekteymiş.  Senato üyeleri kendilerine yapılan saldırılardan iyice rahatsız olarak Caligula’nın ölümüne karar vermiş.  Tahta ise amcası Claudius geçerek imparatorluğun sahibi olmuştur.

Belki efsane ama işe Caligula’nın gariplikleri

1) Ergenliğinde üç kız kardeşiyle ensest ilişki yaşamış.

2) Astrologların söylediği “At üstünde Baiae körfezinin geçmeyenin imparator olma şansı yoktur” sözü üzerine İmparator olmasının duyurulmasının ardından Puteoli ve Baiae arasına sandallardan oluşan 3 mil uzunluğunda bir köprü yapmış ve Büyük İskender’in göğüslüğünü giyerek at üstünde körfezi geçmiş. Kendini Roma tanrısı Neptün ile kıyaslayarak imparatorluğunu ilan etmiş.

3) Kelleşme kompleksi olan Caligula, ilk olarak yüksek bir yerden aşağıya doğru kendisine bakılmasını suç ilan etmiş. Kimi zaman ise tüm topluma saçlarını kısaltmalarını veya traş etmelerini emretmiş.

4) Tiberius’dan kalan hazineyi lüks harcamaları ile birkaç ayda tüketti hatta pek sevgili atı için bir saray yaptırmış.

5) Tanrı kompleksi tartışılmaz olan Caligula pek çok festivale genellikle Büyük İskender bazen Herkül bazen Apollo hatta bazen tanrıça Venüs gibi giyinerek katılmış.

6) İmparatorluk muhafızlarından Macro’nun karısı ile bir ilişki yaşarken, Macro’yu kadın satıcılığı ile suçlamış ve intihar etmesini emretmiş.

7) Arenada yapılan aslan dövüşlerinde aslanlarla dövüşecek yeterli mahkum kalmadığında, seyirciler arasından rastgele seçtiği kişileri arenada aslanların önüne sürmüş.

 8) Vergilendirme konusunda da oldukça yaratıcı olan Caligula, genellikle vergi toplama işini zengin insanları öldürtüp tüm paralarını alarak yapıyormuş.

9) Para getirir düşüncesi ile sarayında topladığı Roma hanımefendileri, onların kızları ve öksüz gençlerden oluşan bir genelev açmış.

 10) Ensest duyguları yoğun olan Caligula en sevdiği kız kardeşi olan Drusilla’yı hamile bırakmış. Sonrasında ise doğmamış çocuğun yarı tanrı olabileceği düşüncesi ile Drusilla’yı parçalayarak ceninin alınmasını sağlamış. Drusilla’nın ölümü üzerine ise onu tanrı olarak ilan etmiş.

Roma imparator listesi

Jül Sezar bu listede bulunmaz çünkü tarihçiler tarafından genellike Roma Cumhuriyeti`nin bir diktatörü olarak dikkate alınır. İmparatorluk dönemi Sezar öldükten sonra başa geçen Augustus döneminde başlar.

 

Related Place