2.000 metrekarelik çiçek halısı ile Grand Place -Grote Markt

Grote Markt – Grand Place’da Belediye binası, Kent Müzesi ve bira müzesi gibi birçok tarih yapıya barındıran Brüksel’deki en ünlü meydan. Şehrin bu popüler meydanında oturup biraz soluklanıp birbirinden güzel yapıları hayranlıkla seyredebilirsiniz. Unesco Dünya Kültür Mirasları içinde yer alıyor meydan.

Brüksel’de 1971 den beri her 2 senede bir 15 Ağustosta 2.000 metrekarelik çiçek halısı festivali yapılıyor, görülmeye değer.

Üç mimari tarz olan barok, gotik ve Louis XIV’nin bir arada kullanılarak yapılmış meydan. Meydanın çevresindeki sokaklara yiyecek içecek isimlerinin verilmesinin nedeni meydan inşa edildiğinde burada yiyecek içecek satışının yapılıyor olması.

Grand Place’de görkemli mimari eserlerin verilmesi Fransız Devrimi’nin ardından mümkün olmuş. 1695 yılında Fransız bombardımanından sonra yerle bir olmuş ancak daha sonra aslına uygun olarak tekrar inşa edilmiş.
Meydanda ilk dikkatinizi çekecek yapı; ortasında devasa kulesi olan heybetli bina Town Hall ya da Fransızca adıyla Hotel de Ville.

Burası 1402 yılında inşa edilmiş, en ucunda Mikail heykeli olan 96 metrelik kuleye sahip ayrıca dış yüzeyinde azizler ve soyluları betimleyen figürler bulunuyor. Bir hikayeye göre kuledeki hataları fark eden mimar bunu kabullenemeyerek kendisini kuleden atmış. Kulenin altında şeytanı alt eden Aziz Mikail heykeli bulunmaktadır. Hotel de Ville’nın dış yüzünde soylular ve azizleri betimleyen süslemeler bulunmaktadır. Bunların bir kısmı koruma amacıyla “King’s House”da muhafaza edilmektedir.
Binanın içerisinde ise şehre katkıda bulunan ailelere ait fotoğrafların yer alıyor ve aynı zamanda evlilik törenlerine de ev sahipliği yapıyor.
1695 yılında Fransız bombardımanı sırasında zarar gören yapı, yenileme ev ekleme çalışmaları ile günümüzdeki görüntüsüne kavuşmuştur.

Hotel de Ville’in tam karşısında ki bina; 1875 yılında inşa edilen, Kralın Köşkü anlamına gelen ve içerisinde şehrin tarihini bulabileceğiniz şehir müzesi Maison du Roi.


Maison du Roi (Kral Evi) veya Broodhuis (Ekmekhane ya da Ekmek Evi) olarak bilinen binada yer alan Brüksel Kent müzeside, Brüksel tarihini ve kültürünü anlatan hersey müzede toplanmış. 13. yüzyılda ahşap olan yapı ekmek pazarı olarak kullanılıyorken, 15. yüzyılda Brabant Dükü, gücünün sembolü olan ve şehrin bağımsızlığını simgeleyen belediye binasının tam karşısında yer alan ekmek pazarı yerine prestijli bir bina inşa ettirmiş ve ülkeyi buradan yönetmeye başlamış. 16. yüzyılda tahrip olmasına karşın 19. yüzyılda Gotik tarzda yeniden inşe edilen yapı günümüzdeki halini almış. Müzede şehrin erken dönemine ait küçük modeller bulunuyor.

Belçika’nın yerel lezzeti olan onlarca çeşit biranın yapım aşamalarını anlatan Bira müzesinde (Maison des Brasseurs) keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Grand Palace’da Hotel de Ville’in hemen sağında kalan Maison des Brasseurs’ın içerisinde Brüksel Bira Müzesi’ni bulacaksınız. Belçika denilince akla gelen ilk şeyin bira olduğunu düşünürsek buraya girmemek haksızlık olur. İçeride bin bir çeşit eski ya da yeni tarihli bira göreceksiniz.

Özellikle Kwak birası bardağı ve alkol oranı (%8.4) ile oldukça talep gören bir bira.


Pauwel Kwak veya kısa adıyla yalnızca “Kwak” Belçika birasıdır. “Pauwel Kwak” ilk olarak birayı kendisi için üretiyormuş. Ayrıca kendisinin “Mechelen” ve “Gent” arasında bir hanı varmış ve bu han gezginler tarafından sıkça ziyaret ediliyormuş.

O zamanlar mevcut olan yasa gereği, faytan sürülerinin yolcu taşırken bira içmeleri yasakmış. Bu yüzden bira içmek isteyen sürücüler, bira içmek için yolcuların inmesini bekliyorlarmış. Bu sırada, biraları çoğunlukla dökülüyormuş. Bu problemi çözmek için Pauwel Kwak, şu anda bildiğimiz “Kwak” bardağını icat etmiş.
Kwak bardağı hakkında bir diğer şehir efsanesi de bardağın çıkardığı sesle alakalı. Şehir efsanesine göre, bardak şekli itibariyle bira içilirken “kwak” diye ses çıkartıyor ve bu sesten dolayı insanlar bardağı “kwak” bardağı olarak anılmış.

Brüksel’de gezilmesi gereken diğer yerler hakkında bilgiye Bruksel sekmesinden ulasabilirsiniz.

Related Place