Avrupa’nın en büyük dinozor müzesi Brüksel’de

Rue Vautier 29, 1000 Bruxelles, Belgium
Muhteşem

60 milyon yıl önce nesilleri tükenen dinozorların fosillerini görmek isteyen Avrupalılar, soluğu Belçika’nın başkenti Brüksel’de alıyor.

Restore edildikten sonra geçtiğimiz günlerde Kraliçe Paola tarafından açılan Tabii Bilimler Müzesindeki dinozor bölümü, Avrupa’nın en büyüğü olma özelliğini taşıyor.

Çeşitli kazılarda gün yüzüne çıkartılan 35 orjinal dinozor iskelet takımının bulunduğu müze, bu haliyle Avrupa’daki en büyük koleksiyona sahip.

Özellikle Belçika’nın Fransa sınırındaki Bernissart kasabasında 1878 yılında maden ocaklarında keşfedilen 9 adet İguanodon türü dinozor iskeletleri koleksiyonun en dikkat çeken parçalarından. Bu iskeletler halen Paleontolojistler tarafından referans olarak kabul ediliyor.

Müzede dev etobur T-rex iskeletlerinin yanı sıra Stegosaurus, Diplodocus ve Maiasaurus gibi dinozor türlerine ait parçalar da görmek mümkün. Bina tepeden tırnağa restore edilirken, özellikle çocukların asırlar öncesine ait canlıları eğlenceli bir şekilde daha yakından tanımaları için özel çaba sarf edilmiş. Restorasyon çalışmasının toplam 26 milyon Euro’ya mal olduğu bildirildi.

Brüksel Doğal Bilimler Müzesi, tarih öncesi olmak üzere dinozorlar, evrim, soyu tükenmiş ya da tükenmekte olan hayvan türleri, biyolojik çeşitlilik ve daha birçok farklı alanda uzun bir seyir zevki sunuyor.

Brüksel Doğal Bilimler Müzesi, fosilbilimi alanında dünyanın en iyi müzeleri arasında. Belçika ve çevresinde çok değerli fosiller çıkmış ve bu fosiller müzede sergileniyor.

Örneğin Antwerp‘te 1880’li yıllarda yapılan inşaat çalışmaları sırasında balinalara ait birçok fosile rastlanmış. 20 metre boyunda, 136 ton ağırlığında olabilen ve dünyanın en büyük ikinci balina türü olan Grönland balinası ile dünyanın en büyük yaşayan hayvanı olduğu düşünelen 33 metre boyuna ulaşabilen mavi balınanın iskeleti bulunuyor. Birçok fosil bulundukları noktadan, özel yöntemlerle müzeye getirilip sergileniyor.

Müzeye 1969 yılında Antwerp şehrinde yer alan Lier kentinden bir mamut iskeleti getirilmiş. Hayatımda ilk defa mamutun iskelet yapısını burada görmüştüm. 4,5 metre boyuna kadar büyüyen yetişkin bir mamut iskeletini görmek gerçekten çok heyecan verici. Mamutlar son buzul çağında nesli tükenen hayvanlardan.

Brüksel Doğa Bilimler Müzesi’nin en önemli salonu 4500 m2’lik dinozor salonu. Milyonlarca yıl önce dünyaya egemen olmuş bu büyük varlıkların sergilendiği dinozor salonu dünyanın en büyük ve en ünlü dinozor salonu.
135 milyon yıl önce yaşadığı düşünülen yaklaşık 30 tane Iguanodon türü 300 m2’lik cam bir alan içinde sergileniyor, hem de tüm kemikleriyle birlikte. O kadar ki sanki üzerinize doğru geliyormuş hissine kapılıyorsunuz.

Işıklandırmadan da kaynaklı biraz ürkütücü bir hal alıyor. Bu iskeletler 19. yüzyılın sonunda, Belçika’nın güneyinde yer alan Bernissart‘taki bir kömür madeninde, yeryüzünden 322 metre derinlikte bulunmuş. Tesadüfen keşfedilen ve dinozor olduğu belirlenen fosil kalıntıları, 1 m2’lik parçalara bölünerek Brüksel’e taşınmış. Iguanodonlar aynı zamanda müzenin logosunda da yer alıyor, o kadar önemli.

Dinozorlar salonunda dinozorlarla ilgili birçok parça bulunuyor. Bunlardan biri de 12 metre yükseklikteki T-Rex iskeletinin bir örneğine, bir dinozor ayağına, bir dinozor kafatasından ve kuyruğundan parçalara rastlayabilirsiniz.

Related Place