Aynı anda birkaç kişinin tuvalet ihtiyacını giderdiği yerden ısıtmalı antik Efes tuvaletleri

Acarlar Mahallesi, 35920 Selçuk/İzmir
Muhteşem

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Roma döneminden kalan tarihi bir Yunan kentidir Efes Antik kent. Kuruluşu M.Ö. 6000 yıllarına kadar dayanıyor. Zamanında bir liman kenti olması ticaret ve kültürde hızla ilerlemelerini sağlamış. Ancak liman yıllar içinde nehirlerin getirdiği alüvyonlarla dolarak denizden uzaklaşmış. Ticari gücünü yavaş yavaş yitirmeye başlayan şehir, büyük bir depremle ihtişamlı günlerini geride bırakmış.

Dünyanın en fazla ziyaretçi çeken antik kentlerinden olan Efes’te gözde ziyaret mekanlarından birisi de 2 bin yıllık umumi tuvaletler.

Antik dönemde insanlar yan yana oturarak tuvalet ihtiyacını gideriyormuş.Umumi tuvalet bir mermer blok üzerine açılan deliklerden oluşuyormuş.Bu deliklerin 3 metre altında kanalizasyon varmış. Tuvaletin arkasında bulunan hamamda kullanılan su bu kanallardan geçerek dışkıların taşınarak koku sorununu önlüyormuş. Ayrıca insanların oturduğu bölümün hemen önünden de taharet temizliği için sürekli suyun aktığı küçük bir kanal bulunuyormuş.

M.S. 1.yy’a tarihleniyor antik Efes tuvaletleri. Tuvalet ve hamamlar Romalılar için toplanma yeri olarak da kullanılırmış. 50 kişi aynı anda tuvalet ihityacını giderebiliyormus.

Efsanalere göre soğuk havalarda zenginler tuvalete oturmadan önce, ısıtmaları için hizmetçilerini oturturmuş.

 

 

 

 

Related Place