5 metre 17 cm’lik Davut heykeli Michelangelo – Floransa

Via Ricasoli, 58/60, 50122 Firenze FI, Italy
Muhteşem

Michelangelo’nun heykeltıraş olarak yaptığı ilk ve en ünlü eseri çocuk kral Davud’un heykelidir.  Heykeli yaptığında henüz 26 yaşındadır ve eserini inşaa ederken çoğu zaman heykelinin yanına yaptığı ufak bir barakada yaşamış ve kimseden yardım almadan “David” i yaratmıştır.

Michelangelo, insan formunda gerçeklik boyutunu yakalamaya çalışmıştır. Bu nedenle klasik sanat tekniklerini öğrenmenin yanı sıra insan kadavraları üzerinde de çalışmalar yapmıştır. Davut heykelini yapmaya 1501 yılında başlamış ve 1504 yılında tamamlamıştır.

Heykel, Davut’un Golyat’a saldırmaya karar verdiği anı temsil etmektedir.

Kimilerine göre de heykel, ideal görüntü yerine sanatsal nitelik araştırılarak özgün bir tarza yönelimi içinde barındıran “maniyerist” stile dayandırılarak yapılmıştır. Çünkü heykeldeki insan formu gerçeğe oranla daha farklıdır. Baş ve üst vücut, alt vücuta oranla daha büyüktür. Yani ideal görüntü yerine sanatsal bir görüntüye yönelinmiştir. Ancak heykelin yapılış amacına bakıldığında büyüklüğünden dolayı, bir kilise cephesine veya yüksek bir kaidenin üzerine yerleştirilme amacı ile yapıldığından bu oranlar tabii ki gerçekte olduğundan farklıdır ve bir açıdan bakıldığında oranlar zaten doğru şekilde görülecektir. Maniyerizm de 1520-1580 tarihleri arasında ortaya çıkan bir sanat üslubudur. En önemli temsilcisi ve akımın başlatıcısı olarak da yine Michelangelo olarak kabul edilir.

Michelangelo "David"

Michelangelo “David”

5,17 metre yüksekliğinde bir mermer kütleden yapılmış olan bu heykel, Floransa’nın bir sembolü niteliğindedir. İlk olarak “Piazza Signoria” ya yerleştirilmiştir. Sonra da 1873’te Floransa’daki Akademi Galeri’sine götürülmüştür. Tamamı 8 Eylül 1504 tarihinde ortaya çıkarılan bu heykel, halen Floransa’nın Akademi Galerisi’nde sergilenmektedir. Ancak eserin bir kopyası da 1910 yılında Piazza Signoria’ya yerleştirilmiştir. Davut’un Kudüs’ü fethinin 3000. yılına ilişkin heykelin bir kopyası da Floransa tarafından Kudüs’e armağan olarak gönderilmiştir. Fakat bu heykelin çıplak olması ve bu sebeple de “pornografi” içerdiği inancı şehre hakim olmuş ve heykelin varlığı dinsel çatışmalara sebep olmuştur. Daha sonra da Davut yerine bir başka heykelin tamamen giyinik bir kopyasının armağan edilmesine karar verilmiştir.

Bu kopyalar dışında ayrıca Londra’da “Victoria ve Albert Müzesi”nde alçıdan bir kopyası, Avustralya’da “Surfers Paradise” alışveriş merkezinde bir kopyası, Las Vegas’ta “Caesars Palace’da Appian Way Shops ve Los Angeles Kaliforniya’da bir malikanenin üzeri ve çevresi heykelin küçültülmüş 23 çevrelenmiş kopyası mevcuttur.

Heykelin boyu 5 metre 17 cm dir.

 

 

 

 

Michelangelo’nun Davut’unun en belirgin ve eşsiz yönü, kendisinden önce gelenlerden ayrılmasıydı. Michelangelo, Davut’u devi mağlup ettikten sonra göstermek yerine sapanını çekmek üzere hazırlanırken gösteren ilk sanatçıydı. Sonuç olarak bu heykel, Golyat’ın kopmuş başını resme dahil etmeyen tek Rönesans Davut’udur. Michelangelo’nun bu seçimi Davut’un sonraki ardıllarını da etkileyecektir.

1991 yılında Heykele çekiçle saldıran bir kişi sol ayak parmaklarına zarar verdi.

Davut, İsrail ordusunun bir bireyi olmayan cesur genç bir delikanlıydı. Savaşı izlemekteydi. Golyat’ın İsraillileri nasıl kışkırtıp alay ettiğini görünce Davut öfkeye düştü. Gönüllü olarak Golyat ile dövüşmek istedi. Asker olmadığı için zırh ve silah kullanmayı reddetti. Üstündeki basit giysiler ve sapanla dövüşe gitti. (Cesur Yürek filminde William Wallace’ın iri ama aptal düşmanı küçük bir taşla bertaraf ettiği meşhur sahne buradan esinlenmiştir.)

Mitolojiye ve Kitab-ı Mukaddes’e göre, Davut halkının haklı olduğuna,  RAB’bin kendilerini koruyacağına ve  devin sahip olduğu silahlara karşın adaletin üstün geleceğine inanmaktaydı. Sapanıyla bir vuruşta Golyat’ın başını taşla parçaladı, dev yere yıkıldı ve Davut daha sonra Golyat’ın kılıcı alıp başını kesti. Davut’un bu galibiyet ve cesareti onun efsaneleşmesine neden oldu.

Eserin bir kopyası da 1910 yılında Piazza Signoria’ya yerleştirilmiştir.


Related Place