284 sütunlu San Pietro meydanı- Vatikan

Piazza San Pietro, 00120 Città del Vaticano, Vatican City
Muhteşem

Aziz Petrus Meydanı, Vatikan’ın en büyük simgelerinden biridir. 1656-67 yılları arasında Papa VII. Alexander’in önderliğinde Gian Lorenzo Bernini tarafından yapılmıştır. Vatikan’ın giriş kapıları bu meydana açılmaktadır. San Pietro Bazilikasının önünde Piazza San Pietro (Aziz Petros Meydanı) bulunuyor.

Meydanın tam ortasında Mısır obeliski yükselmektedir. MS 37 yılında Mısır’dan getirilmiş 25 metre yüksekliğindeki kırmızı granit dikilitaş bulunuyor. Meydan papanın büyük bir kitleye tek bir noktadan hitap edebilmesini sağlamak amacıyla yapılmıştır.

Yuvarlak meydanın 2 yanında da sıralanmış 284 sütun bulunuyor. Meydana bakan 140 sütun tepesinde 140 kutsal kişinin heykeli bulunuyor. Bu sütunlar öyle yerleştirilmiş ki, meydandaki ikiz çeşmelerin arasındaki yuvarlak taşların bulunduğu yerden bakıldığında, 4 sıralı sütunlar 1 sütun gibi görülüyor. Bernini burayı yapmaya 1656 senesinde başlamış ancak yapımı tam 11 sene sürmüş. Papa belirli günlerde katedralin camından Aziz Petrus meydanında biriken kalabalığa sesleniyor ve halkı kutsuyor.

Bazilikanın ön yüzünde ve tam ortada İsa’nın heykeli yerini alıyor. Sağ ve soluna 5’er 5’er 10 havari heykelleri dizilmiş. Geriye kalan 2 havariden 1’i girişte sol tarafta duruyor. Saint Pietro elinde Hz. İsa’nın kendisine verdiği Cennetin Anahtarını tutuyor. Diğer tarafta ise Saint Paulo’nun heykeli var. Saint Paulo’nun elinde ise kılıç ve kitap var.

 

Related Place