Akdeniz’in en uzun plajı Patara

Patara’nın güzellikleri anlatmakla bitmiyor. Dünyanın en eski meclislerinden birinin ve ayakta kalan eski deniz fenerinin Patara’da olduğundan bahsetmiştik.
Patara nın donemın en önemli üç limanların dan biri Patara,Patara Plajı, Xanthos Çayı’nın getirdiği alüvyonlarla meydana gelmiş, 18 kilometrelik sahiliyle Akdeniz’in en uzun plajı. Caretta Caretta’ların yumurtlama alanı olmasıyla da ayrı bir öneme sahip.
Boyları 115 ile 150 santim , ağırlıkları ise 70 ile 90 kg arasında değişiyor Caretta Caretta. Ömürleri yaklaşık olarak 50-60 yıl. 25-30 yıl arasında erginleşen dişiler yumurtadan çıktıkları kumsaldan başka yere yumurta bırakmıyorlar.. 2-3 yılda bir yumurta yapan Caretta Carettalar, yaklaşık 100 adet yumurtayı çukurlara gömüyor. Yumurtlama bittikten sonra yumurta bıraktığı çukuru gizliyor.
Kuluçka süresi, yaklaşık 60 gün. Kuluçka dönemi sonunda, yumurtaları kıran yavrular, yaklaşık 26 saat kumun içinde, hareketsiz kalıyorlar. Yüzeye ulaşan yavrular, gece dolunayda, ufuk aydınlığını takip ederek, denize ulaşıyorlar.

bir birinden guzel

Related Place