2. Ramses’in dört dev heykelinin hosgeldin dediği Abu Simbel Tapınağı MÖ 3000

Abu Simbel,yaklaşık, 3.000 yıl önce Mısır Firavunu 2.Ramses için yapılan iki tapınağın bulunduğu yerdir.

Güneş tanrısı Amon-Ra’ya  adanan ana tapınak,Nil Irmağı’nın batı yakasında ki kumtaşı kayalarını 56 metre oyarak gerçekleştirilmiştir.Girişin iki yanında ki kayaların yüzüne,Ramses’in oturur durumda ve yirmişer metre boyunda,ikişerden dört tane dev heykeli oyulmuştur.Yakında ki biraz daha küçük tapınak ise karısı Nefertari’nin dir.Bunun yüzünde de dördü firavunun,ikisi kraliçenin olmak üzere her biri onar metre boyunda altı heykel bulunur.Büyük tapınak,sabah güneşinin ışınlarını yılın belli günlerinde doğrudan anıtın ortasındaki güneş tanrısının üzerine düşecek şekilde planlamıştır.

İÖ 150 yıllarında,Yeni Krallık döneminin 19.sülalesi zamanında yapılmış olan bu tapınaklar 1813′te bulundu.1960′larda Assuan Barajı yapılırken,baraj baraj gölünün suları altında kaybolma tehlikesi doğdu.Uluslararası bir kurtarma girişimiyle,tapınağın taşları büyük bloklar halinde daha yüksek bir yere taşındı ve tapınaklar yeniden kuruldu.

Dev antik şehir Ebu Simbel nasıl taşındı ?

Assuan baraji Nil’in sularini yaklasik 140 metre yukselttigi icin, Fransa, Almanya, İsvicre, Misir ve İtalya tarafindan finanse edilerek orijinal yerinden 400 metre uzaga ve su seviyesinden 64 metre yuksege tasinmıştır tapınak.

Giristeki 4 dev ramses heykelinin suratlarinin kesilerek tasinma asamasi, sevkiyat projesinin en can alici noktasi olmustur. Tapinak bir dagin ici oyularak yapildığı için tasinan tapinagin arkasina orijinaline uygun bicimde cimentodan bir dag insa edilmis ve gercek dagin ust kismindaki taslar bu suni daga yerlestirilerek tamamiyle dogal bir goruntu saglanmistir.

Related Place