1911’de çalındıktan sonra ünlünen Mona Lisa tablosu- Leonardo Da Vinci

Mona Lisa tablosu Fransa, Paris’te Musée du Louvre’da sergilenen 16. yüzyıl asıllı bir yağlı boya tablo. Her yıl yaklaşık 6 milyon kişi tarafından ziyaret edilmekte. Leonardo da Vinci’ nin bu tabloyu 1503 ve 1506 yılları arasında bir yerde yaptığı düşünülmekte.Ancak tablo 1911 yılında kaybolduğunda ünlenmiştir.

20. yüzyılın en büyük sanat hırsızlığı olarak kabul edilen Mona Lisa tablosunun çalınmasını gerçekleştiren kişi, Louvre Müzesinin eski çalışanı. Geceyi müzede saklanarak geçirip ve ertesi gün tabloyu iş gömleğinin altına sokarak müzeden çalmış.

Tabloyu bir sanat galerisinde satmaya çalışmadan önce Peruggia, tabloyu iki yıl boyunca Paris’te dairesinde saklamış. Sanat galerisinin sahibi polise haber vermiş ve böylece yakalanmış. Savunmasında, tablonun Napolyon tarafından çalındığına inanıyormuş. Ancak belli ki Napolyon’ un tablonun yapılıp I. François’ e hediye edilmesinden 250 yıl sonra doğdundan haberi yoktu. Tablo kurtarıldıktan sonra tüm İtalya’ da sergilenmiş ve 1913 yılında Louvre müzesine geri getirilmiş.
O zamana kadar, Mona Lisa tablosu sadece bu müzede sergilenen az bilinen resimmiş.


Hakkında çıkan bu kadar haber sayesinde insanlar tablonun geri dönüşünü görmek için müzeye akın ettiler. Tablonun geri getirilişinden sonraki ilk iki gün boyunca 100.000′ den fazla insan onu görmeye gelmiş.

Bahtsız Lisa’nın, pişmiş tavuğun başına gelmeyen cinsten serüveni bununla da son bulmuyor. 1956 senesinde üzerine asit dökülmek suretiyle saldırıya uğrayan tablonun restorasyonu seneler sürmüş; restorasyon sırasında tablonun büyük bir bölümü yeniden boyanmış.

1452 doğumlu Leonardo Da Vinci, bu eseri yapmaya 1503 ya da 1504 gibi başlamış. 1506’ya kadar üzerinde çalıştıktan sonra ara veren ressam, eserini 1517’de tamamlamış. 77 x 53 cm ebatlarındaki bu eser, bilindiği kadarıyla İtalyan asilzadelerinden Toskanalı Lisa del Gherardini‘nin portresi. Francesco del Giocondo‘nun eşi olan Lisa, o tarihlerde ikinci oğlunu dünyaya getirmiş eşi ona doğum hediyesi olarak yeni bir ev almış.Hatta bazı kişiler tablonun Leonardo da Vinci’ nin kendisini yansıttığını düşünmekte.
Fransızca ismi “La Joconde“; İtalyanca’ya “La Gioconda” olarak geçen resmin adını “Mona Lisa” koyan Giorgio Vasari idi.

Mona lisa’nın gözbebekleri eserin sağ tarafına doğru kaymış Mona Lisa‘nın yüzüne baktığımızda kaş ve kirpiklerinin olmadığı farkedilir. 15 ve 16. Yüzyıl Avrupası’nda kadınlar arasında moda olan kaş ve kirpik aldırmak, bunu açıklar; lakin bazı tarihçiler, Da Vinci‘nin figürüne kaş ve kirpik yaptığını, boyanın zamanla silindiğini söylüyor.
1956 yılında tablonun üzerine asit ve taş fırlatıldı. Artan saldırıların sonucunda daha fazla hasar görmemesi için, kurşun geçirmez cam ile korumaya alındı. İlginç bir şekilde Mona Lisa tablosuna yıllar içinde kağıt kalemden, kupaya kadar pek çok şey fırlatılmış.

Fransız mühendis Pascal Cotte, 3 yıldan uzun bir zaman kızılötesi ve morötesi ışınlarla yaptığı inceleme sonucu bazı bilgiler ortaya koymuş. Mühendise göre figür, elinde bir battaniye tutuyor. Cotte‘nin bir başka iddiası, figürün sol elinin iki parmağının sonradan değiştirildiğidir. Hazır parmaklarından bahsetmişken bir sanat tarihçisi tarafından ortaya atılan iddia da sağ elinin işaret parmağının tamamlanmadığıdır.

Related Place